30 הורים תובעים את משרד החינוך ודורשים החזר כספי עבור המסעות לפולין שבוטלו

קבוצה של כ-30 הורים לילדים בתיכון במעגן מיכאל הגישו תביעה נגד משרד החינוך להשבת הכספים ששילמו על המסעות לפולין שבוטלו בשל התפרצות מגפת הקורונה. "היו צריכים לצאת 300 תלמידים, מדובר בסכום של כ-4,500 ש"ח לתלמיד", מספר ל’דבר’ עו"ד איתן פלג, הורה לאחד הילדים בבית הספר ומגיש התביעה. "לא יכול להיות שלא תהיה הגנה להורים ויידוע שלהם במידה ומגיעים למצבים כאלו בהם ההורים צריכים לשאת בכל הנטל הכלכלי".

נוכח התפשטות נגיף הקורונה בעולם, שלושה שבועות לפני חופשת פורים, משרד החינוך הודיע על ביטול המסעות לפולין וכתוצאה מכך כעשרת אלפים תלמידים לא יצאו השנה לפולין. על פי ההערכות, מעל 100 מיליון ש"ח יידרשו כדי לפצות את ההורים על הסכום שכבר שילמו ונכון להיום לא נוצר שום מתווה פיצוי או החזרת הכספים. עם ביטול המסעות, משרד החינוך הודיע שייבחן מתן מענים למועדים חלופיים, ובכלל זה לתלמידי י"ב.

תלמידים במסע לפולין במהלך ביקור בבית הכנסת העתיק בקראקוב (צילום: יוסי זליגר / פלאש 90)

פלג טוען שהדרך היחידה לפתרון הפרשה היא כינוס משרד החינוך ביחד עם נציגי סוכנויות הנסיעות שהכסף הועבר אליהם. "אף אחד לא חשב שיש אפשרות שמשרד החינוך בעצמו יבטל את המסע הזה ואנחנו נשאר בלי זכות לקבל חזרה את הכספים".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נושא הפיצוי בקרב המסעות הגיעה לראשונה לשולחן ועדת החינוך בכנסת בתחילת אפריל, כאשר נציגי תנועות הנוער, שביטלו מסעות ל-1,200 מחניכיהם, טענו שלא יוכלו להתחיל בהחזרים למשפחות עד שמשרד החינוך לא יגבה תקציבית את החזרות הכספים.

"זו סכנה מאוד גדולה לזיכרון השואה"

"משרד החינוך לא הוציא שום אמירה ערכית שקשורה למסעות מאז הביטול" אמר אורי מייזלמן, מדריך מסעות לפולין בנוער העובד והלומד "שר חינוך שלא מתייצב ואומר משהו אחד, מייצר אי וודאות שיכול לגרום לאלפים רבים לא לצאת לפולין". לפי מייזלמן, משרד החינוך לא הציב כיום תקציבים וחלופה למסעות שהתבטלו ועלולים עוד להתבטל. ב-31 במאי מנהלת פולין במשרד החינוך, תוציא החלטה בקשר למסעות שאמורים לצאת מאוקטובר והלאה ונכון להיום אז עד כל המסעות מבוטלים.

אורי מייזלמן מדריך משלחת בני נוער בפולין (תמונה באדיבות המצולם)

"ברור לכולם שאף סוכן או הורה לא יהיו מוכנים לשים כסף למסע, במיוחד כשסיטואציה כזו יכולה לחזור, לכן משרד החינוך צריך להוציא אמירה ברורה שאם יהיו ביטולים  – הוא יספוג את זה". הוא אומר. "במצב של שנה שנתיים, שני דורות, 60 אלף תלמידים שלא יצאו לפולין, ללא חלופה, זו סכנה מאוד גדולה לזיכרון השואה. אם פותחים עכשיו את היעדים לאירופה, ניתן להוציא לפועל את המסע הזה בבטחון. המשרד חייב לעשות מתווה ברור איך מחזירים את המסעות"

Leave a Reply

Name *
Email *
Website