33 נהגי אוטובוס בלונדון כבר מתו מקורונה: “אפשר להשתמש בנו, כמו בדיזל”.

נהגי אוטובוס בלונדון דורשים כי ישופרו תנאי עבודתם באופן שישמור על בריאותם ושלומם. הקש ששבר את גב הגמל היה מותו של נהג אוטובוס בשם אישרת עלי מנגיף הקורונה. חבריו לעבודה לא ידעו שהוא חלה והם טוענים שהחברה מנסה להסתיר את הנתונים לגבי מספרי הנהגים שנדבקו בקורונה. 33 נהגי אוטובוס בלונדון מתו כתוצאה מווירוס הקורונה, וסיכויי הנהגים המקצועיים בבירת בריטניה לחלות בקורונה גבוהים מאלו של אנשי הצוותים הרפואיים במדינה.

התחבורה הציבורית בלונדון חוזרת לסדרה לאיטה, והנהגים דורשים תאים מבודדים, ציוד מגן אישי ברמה גבוהה, בדיקת קורונה לכל הנהגים, ניקיון איכותי של האוטובוסים, ידוע של כלל הנהגים על חולי קורונה בסביבתם, וקבלת ימי מחלה בתשלום מלא במידה והם נדרשים לשהות בבידוד. כמו כן הם מבקשים שיוגבל מספר הנוסעים בנסיעה ובעמידה ברציפים.

פוסטר שנתלה במוסך קריקלווד המודיע על פטירתו של נהג האוטובוס אישרת עלי. מתוך אתר WSWS

נהרג בעת מילוי תפקידו

עלי, 65, נהג במטרוליין במשך 28 שנים, מת ב-5 במאי. הוא זכה להערכה רחבה. "מר עלי היה נהג נגיש וטוב לב, היה לו הרבה סקרנות ותמיד היה נעים", אמר נהג שהכיר אותו לאתר האינטרנט הסוציאליסטי העולמי WSWS.org. "הוא היה אדם שכולם יכולים להסתדר איתו", אמר אחר. נהגים בקריקלווד, חברת האוטובוסים בה עבד, הגיבו בכעס לחדשות על מותו של עלי. הנהגים מרגישים שהם "מתכלים כמו דיזל."
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נהג ותיק אמר: "זה מביש שהמחלה שלו נותרה בשקט. לא גילינו עד שפורסם באפליקציית החברה שעלי הלך לעולמו". נהג אחר הסביר, "28 שנים הוא עבד פה, וכל מה שהיה שם זו הודעה קטנה ומעורפלת של המנהל. פשוט אמרו לנו באתר בלינק קצר שהוא הלך לעולמו. לא נאמר לנו איך".

אם אתה מבקש כפפות מגן או מחטא יד, זה כמו לדרוש את כדור הארץ ואתה נשאל מדוע אתה זקוק להן

‘מוסך קריקלווד’ הוא אחד ממפעילי האוטובוסים הגדולים בלונדון. 600 הנהגים בחברה מפעילים 17 מסלולים, כולל מספר 16 העמוס העובר במרכז לונדון בו נסע עלי. עם חמש משמרות שונות, הנהגים טוענים שקשה לזהות מתי נעדר נהג מעבודתו: "ניסיתי ליצור קשר עם נהג אחר באותו מסלול כמו עלי. הוא יצר איתי קשר היום – הוא היה מורדם ומונשם מה-21 במרץ עד ה-31 במרץ בגלל שחלה בקורונה. הוא החלים, אבל כמה עוד לא מרגישים טוב וחולים? במודע מחזיקים אותנו בחושך".

"היינו המומים ועצובים מהחדשות על עלי", אמר נהג, "אלוהים יעזור לנו, מדוע החברה  שלנו, או TfL- Transport for London (החברה המפעילה חלק נכבד מהתחבורה הציבורית בלונדון – י.א.) לא הודיעו לנו? יש להם את האמצעים לעשות את זה. הרבה יותר נהגים מתמגנים במסכות. חלק מהנהגים מראים תסמיני מחלה. זה מצער".

נהג מונית בלונדון. 12 במאי 2020. (AP Photo/Frank Augstein)

מטרוליין אישרה כי עלי דווח כחולה ב -1 באפריל. הוא אושפז בבית החולים ב-21 באפריל והועבר ליחידה לטיפול נמרץ שם נפטר 14 יום לאחר מכן. מטרוליין אישרה כי ישנם 17 היעדרויות הקשורות למחלת הקורונה במוסך קריקלווד, כולל שמונה מקרי קורונה שאובחנו. שלושה נהגים נמצאים בבית חולים. לפני  שבועיים, סירבה חברת התחבורה הלונדונית TfL לגלות באיזה מוסך ארעו מקרי המוות מהקורונה והם גם סרבו להגיד כמה נהגים אובחנו בקורונה ומאושפזים ברחבי לונדון.

חשופים בתא הנהג

עלי הוא רק סיפורו של עובד אחד מתוך עשרות עובדי תחבורה שמתו מהקורונה. WSWS אסף מידע מארגונים אזרחיים ודיווחים שונים, ועל פי הנתונים שבידו 33 נהגי אוטובוס בלונדון מתו עד כה כתוצאה מהקורונה.

עובדי קריקלווד אומרים שתנאי עבודה לא בטוחים הורגים את הנהגים. "בחברה כלל לא דואגים לבריאותנו והם לוחצים על נהגים שחולים לחזור לפני שהם כשירים. החברה מכנה זאת ‘לשמור על קשר’ אבל זה לא פחות מהטרדה". נהג נוסף אמר: "TfL וראש העיר של לונדון סאדיק חאן לא חושבים שאנחנו חשובים מספיק כדי להיות מוגנים כראוי, אנחנו רק סחורה מתכלה עבורם. אם אתה מבקש כפפות מגן או מחטא יד, זה כמו לדרוש את כדור הארץ ואתה נשאל מדוע אתה זקוק להן."

נהג אחר אמר כי אמצעי הבטיחות הנוכחיים הם "חסרי טעם ומיושמים בצורה גרועה. מדוע לחסום חורים סביב מסך הבטיחות של הנהג כשיש רווחים רבים כל כך? אנו נמצאים בקפסולה עם כל האוויר התקוע מסביבנו". לדבריו הובטחו לנהגים כפפות אבל כשהוא הגיע לבקש כפפות נאמר לו שהמלאי אזל. "הם מוציאים חומר ניקוי ידיים זעיר שמחזיק כמה ימים, ואם אתה מבקש אחרי זה עוד אחד הם אומרים, ‘הונפק לך אחד.’ תודה, אבל אני מרגיש שבטיחותי אינה מדאיגה את החברה".

הדברים הגיעו לשיא כאשר ב-7 באפריל קיבלו הנהגים מכתב חתום שמודיע להם כי הם אינם נדרשים לשים מסכת פנים.

שיעור מקרי מוות לפי גיל, הקשורים לקורונה באנגליה ווילס לפי מקצעות. עד ה-20 באפריל (מתוך הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה באנגליה)

מנתוני תעסוקה שפרסמה הלשכה לסטטיסטיקה לאומית של בריטניה (ONS) ביום שני עולה כי נהגי האוטובוסים באנגליה ובוויילס מתים מהקורונה בשיעור של פי חמש מעובדי שירות הבריאות הלאומי (NHS). שיעור התמותה של נהגי האוטובוסים הוא 26.4 ל-100,000 מקרים. רק נהגי מוניות סבלו משיעור תמותה גבוה יותר, שעמד על 36.4 מקרי מוות ל-100,000, בהתבסס על 76 מקרי מוות.

בתחומים אחרים של חברת התחבורה של לונדון, ה-TfL מתו עוד 10 עובדי רכבת תחתית ועובדי הרכבת העילית כתוצאה מהקורונה.

נהג רכבת ותיק אמר ל-WSWS כי הוא חושש שהזיהומים יתעצמו בעקבות "היציאה ההדרגתית" עליה הודיעה הממשלה. "ברגע שגידול הנוסעים יתחיל, לא תהיה אפשרות לשמור על כללי הריחוק החברתי. צוות התחנה והפלטפורמה כבר חשופים לחלוטין. הם יתערבבו עם מאות אנשים בקרבה של כמה סנטימטרים".

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website