5 מספרים שמסבירים: מדוע משבר בסין יכול להדביק את כל כלכלות העולם?

האדישות שגילו השווקים ביחס להתפשטות נגיף הקורונה, מתחלפת במתיחות גוברת בימים האחרונים, על רקע הערכות כי הצמיחה העולמית ברבעון הראשון של 2020 תפגע משמעותית. מדוע הנגיף, שעד כה רוב ההשפעה שלו מתרכזת בסין, מאיים כל כך על כלכלות בעולם כולו? הנה כמה נתונים שחושפים את הפגיעות של שרשרת הייצור העולמית, ואת התפקיד שממלאת סין בעבור כלכלות העולם בעשורים האחרונים:

הכלכלה השנייה בגודלה בעולם

כשמדובר בכלכלה העולמית, סין היא לא עוד מדינה אלא אחת החשובות ביותר בעולם. למעשה, סין עברה לא פחות ממהפכה בשני העשורים האחרונים, מכלכלה קטנה יחסית בהשוואה עולמית בשנת 1990, המדיניות התעשייתית הסינית הפכה את כלכלת המדינה לשנייה בגודלה בעולם. ב-2010 עקפה סין את יפן בגודל הכלכלה שלה, ותפסה את המקום השני אחרי ארה"ב. ישנם כלכלנים שמעריכים שעד 2030 תעקוף גם את ארה"ב.

התוצר הסיני מהווה כ-15% מהתוצר העולמי כולו וככל שהכלכלה של מדינה מסויימת גדול יותר, כך עולה המשמעות של האטה במשק שלה. מיתון בסין כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה עלול להביא להצטמקות הכלכלה הסינית, מה שעלול להביא לפגיעה בתוצר העולמי ושל מדינות רבות ברחבי העולם.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מנוע צמיחה עולמי

מזה עשור, למעשה מאז המשבר הכלכלי ב-2008, הכלכלה העולמית מדשדשת באחוזי צמיחה נמוכים וקרן המטבע הבינלאומית מעריכה שבשנת 2019 צמחה הכלכלה העולמית ב-2.9% בלבד. במדינות אירופה וצפון אמריקה, קצב הצמיחה בעשור האחרון נמוכים במיוחד, מה שתורם לקצב הצמיחה העולמי הנמוך. מי שדווקא דוחפת קדימה את הצמיחה בעשור הזה היא סין.

לעומת מדינות אירופה וצפון אמריקה, הצמיחה הסינית גבוהה בהרבה. בשנת 2019, הצמיחה הסינית עמדה על 6.1%, וגם נתון זה מגיע אחרי ירידה דרמטית בעשור האחרון כשבשנת 2010 עמדה הצמיחה הסינית על יותר מ-12%.

למעשה, סין היא אחד ממנועי הצמיחה העולמיים החשובים ביותר. על-פי הערכת קרן המטבע, 39% מהצמיחה העולמית בשנת 2019 הייתה תוצאה של פעילות כלכלית בסין. לכן, האטה בסין עלולה להשפיע לרעה על כל העולם, להאט עוד יותר את קצב הצמיחה העולמי ואף להביא למיתון.

היצואנית הגדולה ביותר בעולם

הצמיחה הסינית וקפיצה שלה למדרגת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם היא תוצאה של מדיניות שהביאה לגידול עצום בהיקף התעשייה המקומית. כידוע, סין היא יצרנית עצומה, והיא היצואנית הגדולה ביותר בעולם.

13% מהיצוא העולמי ב-2018 הגיע מסין

למעשה, בשנת 2018 כ-13% מכלל היצוא העולמי הגיע מסין. לכן, סגירת המפעלים בסין עלולה להשפיע באופן דרמטי על חברות ברחבי העולם, שמסתמכות על מוצרים המיוצרים בסין. בישראל חברות כמו תדיראן וטורנדו כבר העלו מחירים בניסיון לפצות על ההפסדים כתוצאה מסגירת הספקיות הסיניות שלהן.

התעשייה הסינית היא גם אחת יבואניות המשמעותיות ביותר בעולם, וגם במובן הזה נגיף הקורונה עלול לפגוע בחברות מחוץ למדינה. כ-11% מהיבוא העולמי בשנת 2018 הוא בסין, בעיקר חומרי גלם לתעשייה וחלקים אלקטרוניים שחברות סיניות מרכיבות למוצרים מוגמרים. ירידה בביקושים בסין עלולה להביא לפגיעה בחברות המייצאות לסין ברחבי העולם.

צומת דרכים בשרשרת האספקה העולמית

היום, חלק גדול מהמוצרים שאנחנו רוכשים אינם מיוצרים במקום אחד. פעמים רבות חלקים שונים מהמוצר מיוצרים במקומות שונים בעולם ומורכבים במדינה נפרדת. סין מהווה את אחד מהצמתים החשובים ביותר ב"שרשרת האספקה העולמית", וחלק גדול מהמוצרים, או חלקים של אותם מוצרים, עברו בשלב כזה או אחר בסין.

כ-20% מהמוצרים בשרשרת האספקה העולמית עברו בסין

על-פי ניתוח של העיתון הכלכלי האמריקאי "בלומברג", בשנת 2015 כ-20% מהמוצרים שיוצרו, או חלקים מאותם המוצרים, עברו בסין. לכן, פגיעה רחבה בתעשייה הסינית, על-ידי התרחבות הוראת הסגירה של הממשלה או על-ידי מיתון, עלולה להביא לשיבוש ניכר של שרשת האספקה העולמית, ובטווח הקצר לפגיעה בחברות שמסתמכות על יצור סיני.

תיירות סינית

בשנים האחרונות, בעקבות הצמיחה המהירה בסין, החל להתפתח במדינה מעמד ביניים עצום וסינים רבים, שרק לפני 20 שנה חיו בתנאים נמוכים מרוב האוכלוסייה באירופה וצפון אמריקה, חיים היום ברמת חיים שווה לזו של מעמד הביניים המערבי.

תיירים סינים מוציאים 21% מההוצאות העולמיות על תיירות

ההכנסה הפנויה של כל כך הרבה סינים היא זאת שמסבירה את התופעה הנרחבת והמתרחבת של תיירות סינית ברחבי העולם בשנים האחרונות. מעמד הביניים הסיני הולך ומוציא יותר מההכנסה הפנויה שלו על תיירות ברחבי העולם. אזרחי סין הם אחד המקורות הגדולים ביותר לתעשיית התיירות בעולם ובשנת 2018 הוציאו תיירים סיניים 21% מכלל ההוצאות העולמיות בתעשיית התיירות.

לכן, מיתון או האטה בסין, שתביא לירידה בהכנסות מעמד הביניים ואפילו להאטת התרחבות מעמד הביניים הסיני, צפוי לפגוע באופן דרמטי בתעשיית התיירות העולמית, זה עוד לפני שלוקחים בחשבון את המגבלות שהולכות ומתרחבות על יציאה מהמדינה וכניסה למדינות אחרות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website