74 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית: “ניצחון הרוח על הרוע האנושי”

מאות וטרנים, בני משפחותיהם, חניכי תנועות נוער ופעילים חברתיים ציינו הבוקר (שישי) את יום הניצחון על גרמניה הנאצית בצעדה חגיגית בשכונת הדר שבחיפה. יום הניצחון, שצויין אתמול ברחבי העולם נפל השנה על העצמאות הישראלי, והאירועים הרבים שהתחילו הבוקר בחיפה, ימשכו בשבוע הבא בכינוס מיוחד בכנסת, צעדה גדולה בירושלים ואירועים מצומצמים בסגנון ‘זיכרון בסלון’.

כחצי מיליון יהודים לחמו בשורות הצבא האדום בזמן מלחמת העולם השנייה, שליש מסך החיילים היהודים בכל הצבאות של חיילות הברית שלחמו בנאצים. מתוכם, 167 אלף קצינים, שרבים מהם זכו באותות גבורה, ומעל 200 אלף מאותם חיילות וחיילים מצאו את מותם בשדה הקרב ובמחנות השבויים. הווטרנים צועדים עם משפחותיהם, עונדים בגאווה את סמלי הקרבות ואותות הניצחון והגבורה. את אלו שכבר אינם בין החיים, ניתן למצוא תכופות על גבי תמונות ופוסטרים שנושאים בני משפחה, דור שני ושלישי, שיוצאים לציין את גבורתם של הלוחמות והלוחמים ושל מתנדבי העורף.

יש שמח ויש ניצחנו את הנאצים שמח pic.twitter.com/Q4wB0p85vc

— alx10dlr (@alx10dlr) May 10, 2019

באתמול, באירוע ההוקרה לחיילים המצטיינים בבית הנשיא, קשר ריבלין בין שני המועדים ואמר: "אזרחי ישראל היקרים, אני גאה לחגוג איתכם היום את יום הולדתה השבעים ואחת של מדינת ישראל! שבעים ואחת שנים שאנחנו כאן, עושים את הבלתי יאמן ומתגברים ביחד על כל הקשיים – בונים בית, יהודי ודמוקרטי, בארץ אבותינו.

היום, החגיגה כפולה, יום העצמאות שלנו, חל בתשעה במאי בדיוק. היום אנו מציינים, לא רק את הקמתו של בית לעם היהודי בארצו, אלא גם את יום הניצחון על גרמניה הנאצית. לפני שבוע ציינו את יום השואה והגבורה, את ניצחון הרוח על הרוע האנושי. היום אנו מציינים יחד, את ניצחון הצדק והטוב, את חירות העולם מהרשע, ואת זכות העם היהודי להיות חופשי בארצו.

חלק מהוטרנים הגיבורים, שלחמו בחזית המזרח והמערב אירופאית, לפני שבעים וארבע שנים, זכו ברבות השנים לעלות ארצה, ולבנות כאן את ביתם. והיום, ילדיהם ונכדיהם משרתים בצה"ל, הצבא החזק והמקצועי ביותר באזור (ויש שיגידו בעולם).

בזכותכם, ווטרנים יקרים, החיילים שלחמו אז, ובזכותכם החיילים המצטיינים, החיילים שמגנים עלינו היום – אנחנו פה, חוגגים 71 שנים של שגשוג ופריחה. ובשבילכם התאספנו כאן היום, להגיד לכם תודה."

צעדת הווטרנים בחיפה לציון יום הניצחון על גרמניה הנאצית (צילום: יאיר ויטמן)

בעלות הברית ניצחו את הנאצים ב-8 במאי 1945, אך מכיוון שהידיעות על מפלת הנאצים הגיעו באיחור למוסקבה הוכרז יום הניצחון ברחבי ברה"מ ב-9 למאי. מאז יוני 1945, כאשר מלאו 30 יום לניצחון ועד ימינו, יוצאים כל שנה עשרות אלפי וטרנים ווטרניות לצעוד ברחובות הערים ברוסיה. גם בישראל מצוין יום הניצחון במצעדים ברחבי הארץ, כאשר הצעדה המרכזית המלווה בטקס ממלכתי מתקיימת בירושלים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website