8 עובדים נפצעו בקריסת גג במהלך התקנת לוחות סולאריים בבית ספר

8 עובדים בשנות ה-30 לחייהם נפצעו בקריסת גג מתכת מעל מגרש ספורט בבית הספר ‘כדורי’ שבגליל התחתון, במהלך עבודות להתקנת לוחות סולאריים.

עובד אחד פונה במצב קשה עם חבלה רב מערכתית במסוק מד"א לבית החולים רמב"ם כשהוא מורדם ומונשם. שלושה עובדים נוספים פונו על ידי מד"א במצב בינוני-קשה עם חבלות רב מערכתיות לבתי החולים העמק ופוריה. 4 פצועים נוספים במצב קל פונו לבית החולים פוריה.

"מדובר בקריסת מבנה שנחקרת ע"י המשטרה ומשרד העבודה בדקות אלו" אמר ל’דבר’ חזי שוורצמן מפקח עבודה ראשי במשרד העבודה והרווחה. "מפקחי מינהל הבטיחות הפסיקו כל עבודה באתר עד לבירור הנסיבות של אירוע חמור זה".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"למרבה המזל במקום לא היו תלמידי בית הספר", מסר עו"ד ישראל אסל, מהפורום למניעת תאונות עבודה. "הנעשה במתחמי בתי הספר הוא בראש ובראשונה באחריות של הרשות המקומית ועליה לדאוג שעבודות במתחמי בתי הספר תעשה בסטנדרט בטיחות מחמיר ביותר נוכח העובדה שילדים מסתובבים במקום".

עבודה על גגות של אולמות ספורט היא עבודה מסוכנת שכבר גבתה את חייהם של מספר עובדים, בין היתר הזכיר עו"ד אסל את המקרה של ד"ר מגדי סאלם ז"ל שנהרג מנפילה מגובה באתר לבניית אולם ספורט בבית ספר במעגן מיכאל. ואת ג’יאהד חוג’יראת ז"ל שנפל מגובה ונהרג בזמן שעבד בעבודות קירוי מגרש כדורגל בבית ספר תדהר בעפולה.

ד"ר הדס תגרי מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניית ותעשייה קראה למשטרה ולפרקליטות "למצות את הדין עם מי שגרמו ברשלנותם לפגיעה בעובדים בהתאם לממצאי חקירה נחושה שתבוצע, ולהעביר מסר ברור לחברות אודות אחריותן להגן על עובדיהן".

תגרי ציינה כי תאונות קטלניות וקשות במהלך התקנת פנלים סולאריים על גגות מבנים תעשייתיים או חקלאיים הפכו יותר ויותר נפוצות, "התאונה הקשה מרובת הנפגעים היום,  היא השישית בשנתיים האחרונות. זאת, בשל הסיכון הרב בעבודה על גגות שבירים, תלולים או נטולי מעקות, אי-הקפדה על נהלי הבטיחות הנדרשים מצד חברות האנרגיה ורגולציה ואכיפה לא מספקות".

מציאות זו דורשת לדבריה ניסוח רגולציה ייעודית לתחום על ידי משרד העבודה והרווחה, אשר תחייב דיווח מראש למינהל הבטיחות התעסוקתית על ביצועם של פרויקטים אלה, אשר יכלול את זהות החברות המבצעות ובעלי התפקידים האחראים לבטיחות כלל העובדים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website